Puheenjohtajalta 1/2017

02.01.2017

Hyvää alkanutta vuotta veteraanit, veteraanien puolisot ja lesket sekä veteraanityön tukijat.

Yhdistyksen 50- vuotistaival on takana. Siitä on saatu kokoon hyvä ja kattava historiikki. On aika katsoa eteenpäin – kohti perinneaikaa. Sinne mennään yhdistyksen tulevaisuussuunnitelman mukaisesti.

Puistokadun toimistolle on tämän julkaisun aikaan saatu uusi omistaja. Yhdistyksen jäsenasioita aletaan hoitamaan Sotaveteraanimuseolle rakennettavasta toimistosta käsin helmikuun alusta alkaen. Tuttu ja turvallinen Stiina Okkola palvelee jäseniä siellä joka torstai. Puhelinnumero, puheposti ja sähköpostiosoite pysyvät entisinä.

Vuosikokouksessa esitellään perinneyhdistyksen sääntömuutoksia. Jäsenten on mahdollista vaikuttaa niiden sisältöön aina seuraavaan vuosikokoukseen 2018 saakka. Silloin on tarkoitus hyväksyä sääntömuutokset ja laittaa ne Patentti- ja rekisterihallituksen hyväksyttäväksi. Tulevaisuussuunnitelman mukaan Kuopion Veteraaniperinne ry aloittaa toimintansa 1.1.2019

Sillä on kaksi avain tehtävää:
1. hoitaa veteraanien, heidän puolisoiden ja leskien auttamista kuten tähänkin mennessä
2. hoitaa Kuopion Sotaveteraanimuseota ja veteraanien perinneasioita

Veljeä ja siskoa ei jätetä!

Terveisin Markku Tomperi